www.VuzLib.com

Головна arrow Психологія arrow Про профілактику правопорушень молоді з особливими потребами в Угорщині
Меню
Головна
Каталог освітніх сайтів

Про профілактику правопорушень молоді з особливими потребами в Угорщині

Г.В. Драніщев

ПРО ПРОФІЛАКТИКУ ПРАВОПОРУШЕНЬ МОЛОДІ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ В УГОРЩИНІ

   За останні роки в проблемі навчання дітей "з особливими потребами" в багатьох країнах відбулися значні зміни. Централізація підходів в міжнародному масштабі до рішення вказаних питань не випадкова. Вона відображає всесвітню тенденцію в інтеграції різних галузях науки і техніки, зокрема в медицині і освіті.
   Питання про освіту дітей "з особливими потребами", як відомо, розв'язуються по різному. Система освіти і виховання в кожній країні складалася впродовж десятиріч та сторіч і включала досвід розвитку життєдіяльності людей в різних аспектах. Не дивлячись на схожість різних систем освіти, в кожній країні історія її розвитку накладала свій відбиток на те, які вимоги пред'являлися до підростаючого покоління. Той підхід, який завжди виявлявся у угорців в системі виховання дітей "з особливими потребами" за останні роки через обставини, що склалися в світі і в Європі, був скоректований новими рішеннями Європейського Союзу. Особливих розбіжностей рішення Європейського Союзу з традиційними правилами і нормами навчання в Угорщині вказаної категорії дітей не було. Традиційна любов і м'якість у ставленні до дитини в угорській сім'ї завжди уживалися з розумною вимогливістю при навчанні дитини, підлітка, юнака наукам і ремеслам. Угорське суспільство стояло на варті інтересів дітей "з особливими потребами" і його система охорони їх інтересів відображала погляди і суспільні відносини передових країн Європи.
   Як відомо, тенденція, яку розвиває і підтримує Європейський Союз полягає в тому, що діти "з особливими потребами" повинні навчатися в школах разом зі звичайними дітьми. При тестуванні дитини (за тестом IQ), як відомо, якщо дитина набрала 70 балів, то її відносять до "норми". Якщо результат від 50-ти до 70-ти балів, то результат розцінюється як результат легкого ступеня відсталості. Ті діти, які набрали у результаті менше балів, то їх оцінюють як відсталих "середнього ступеня тяжкості".
   Після вступу до Європейського Союзу в 2000 році Угорщина зразу ж підготувала і почала виконувати програму інтеграції дітей з "відставанням".
   Поширеність за останні роки наркотиків і пов'язаних з ними порушень дисципліни і правопорушень не могло не торкнутися такої категорії неповнолітніх як дітей і молоді "з особливими потребами". Ця категорія молоді не була так "щільно" охоплена навчанням і роботою, як звичайні діти і молодь.
   До певної міри в Угорщині відобразилися ті тенденції, які за останній час стали помітними в більшості країн світу: вживання наркотиків і пов'язане з цим зростання дитячої і молодіжної злочинності. Якщо проаналізувати міжнародний друк, присвячений цим питанням, то можна помітити, що Угорщина була однією з перших країн, які оцінили небезпеку цієї тенденції для дітей, підлітків і молоді з особливими потребами. Розуміння незахищеності саме цієї категорії населення було причиною ряду законодавчих і інших ініціатив, які забезпечили більшу увагу і удосконалення роботи ряду служб для цієї молоді.
   Безумовно, діти і молодь (у тому числі і підлітки) з особливими потребами більш беззахисні, ніж молодь - медична і соціальна норма. Знижена критичність представників цього контингенту робить їх беззахисними при спробах наркоманів і наркоділків залучити їх в своє коло. Залучення в цю своєрідну "дружню компанію", входження в "життя" нових знайомих, привітне "на рівних" спілкування дуже скоро робить цінним для новачка перебування в новому дружньому колі. Нові друзі стають для нього незаперечним авторитетом. Для дітей і підлітків "з особливими потребами", у багато кого з яких немає друзів, поява нових приятелів набагато більш значуща, ніж для їх "звичайних" ровесників. Воно робить їх життя цікавим, а їх самих - її активними учасниками. Саме цей інтерес і емоційна віддача робить цю молодь беззахисною і дозволяє легко втягувати її в процес вживання наркотиків.
   З того часу, коли Угорщина увійшла до Європейського Союзу, стало інтенсивніше вивчатися питання про можливі шляхи адаптації учнів "з особливими потребами" в колективах масової школи і профтехучилища. Цей процес мав свої позитивні і негативні сторони. Середовище звичайного учбового закладу і спілкування з оточуючими позитивно впливали на учня "з особливими потребами". В процесі цього спілкування учень розвивався більшою мірою, ніж це було б в його колишньому колективі. Одночасно з цим неприємні переживання такого учня були пов'язані з приниженнями, яким майже завжди піддаються неповнолітні з відставанням в розвитку, що знаходяться в середовищі учнів масової школи.
   Серед різних спроб зробити доцільним і комфортним входження дитини, підлітка в колектив ровесників - учнів профтехучилища є одне вдале рішення, про яке ми вже згадували у пресі [1; 69].
   Одна з будівельних фірм Угорщини провела цікавий експеримент. Організаторами робіт була висунута ініціатива: набирати на робочі місця будівельних спеціальностей підлітків і юнаків "з особливими потребами". Індивідуальне навчання з кожним учнем проводив досвідчений майстер-наставник з числа кращих професіоналів. Після закінчення практики тим, хто добре працював, проявив себе будівельним і дисциплінованим фахівцем, запропонували постійну роботу у фірмі по освоєній спеціальності. Ці хлопці не закінчували професійно-технічне училище. Вони проходили навчання спеціальності тільки на практиці. Але менша кількість часу навчання компенсувалася увагою навчаючого майстра індивідуальним підходом до учнів "з особливими потребами".
   Перевірка, спеціально проведена через десять років, показала цікаві результати. Виявилося, що всі учні "з особливими потребами" продовжують працювати в тій же компанії. Кожний з них став досвідченим фахівцем в своїй професії, має хороший заробіток. Працюють вони без примусу і додаткового нагляду, не прагнуть уникнути труднощів і додаткової роботи. Адміністрація озивається про них, як про надійних людей, які не підведуть і яким можна довірити будь-яку справу. Порівняння цієї категорії робітництва з "звичайними" працівниками було не на користь останніх, які допускають прогули, несумлінно ставляться до роботи, вживають на роботі спиртні напої і т.ін. Випускників допоміжних шкіл адміністрація характеризувала як "зразкових" працівників. Надалі компанія продовжила практику надання робочих місць випускникам допоміжних шкіл.
   Другий приклад творчого підходу фахівців і батьків до поліпшення умов життя і праці учнів "з особливими потребами" є рішенням цього питання в невеликому містечку Угорщини Кшикунфіледьхазе з населенням 24 тис. осіб. Вступ країни до Європейського Союзу відповідно до його вимог посилив умови роботи в сільському господарстві і ліквідував велику частку ручної праці в ньому.
   Батьки дітей "з особливими потребами" в м. Кшикунфіледьхазе об'єдналися і змогли добитися в Міністерстві освіти Угорщині організації спеціальних курсів для випускників допоміжних шкіл, які хочуть оволодіти ще однією спеціальністю. Випускники, спеціалізацією яких була швейна справа, і ті, хто набув у школі професію, пов'язану з будівельними або виробничими професіями, дістали можливість на курсах оволодіти другою суміжною спеціальністю. Це збільшило діапазон їх можливостей під час вступу на роботу і зразу ж став помітний попит працедавців на випускників з подвійною спеціальністю.
   Вивчення вказаних новацій показало, що профілактика правопорушень в сучасних складних умовах вимагає творчого підходу до організації життя учнів "із особливими потребами", і що творчий підхід педагогів, майстрів виробництва, батьків допоможе утримати в цей важкий час молодь від криміногенного впливу вулиці.

ЛІТЕРАТУРА

1. Дранищев Г.В. Проблемы обучения и трудоустройства детей "с особыми потребностями" в Венгрии. НАУКОВИЙ ЧАСОПИС НПУ імені М. П. Драгоманова. Серія 19. Корекційна педагогіка та психологія. 36. наук, праць. Матеріали Міжнародної наукової конференції "Тенденції розвитку корекційної освіти в Україні" -К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2008 -№11.

 
< Попередня   Наступна >

При використанні матеріалів сайту активне гіперпосилання на http://vuzlib.com обов'язкове!
Зворотний зв'язок
© 2010 www.VuzLib.com