www.VuzLib.com

Головна arrow Психологія arrow Усвідомленість зміни особистості як необхідна умова розвитку сучасного керівника
Меню
Головна
Каталог освітніх сайтів

Усвідомленість зміни особистості як необхідна умова розвитку сучасного керівника

О.Б. Овсієнко

УСВІДОМЛЕНІСТЬ ЗМІНИ ОСОБИСТОСТІ ЯК НЕОБХІДНА УМОВА РОЗВИТКУ СУЧАСНОГО КЕРІВНИКА

   Стаття присвячена проблемі виникнення бажання мінятися, усвідомлення і розуміння себе щодо сприяння ефективному керівництву людьми.
   Ключові слова. Усвідомленість, особистісний розвиток, самовдосконалення, “Ідеальне Я”, керувати собою, впливати на інших, лідерські якості, сприйняття самого себе, позитивні емоції, візуалізація.
   Постановка проблеми. У дослідженнях зарубіжних психологів з проблем усвідомленності зміни особистості були зроблені висновки, що на пізніх етапах розвитку людина повинна сама вчитися структурувати, організовувати свій спосіб існування в світі, самостійно створювати психологічні прийоми оптимізації свого існування, визначати вибір стратегії дій особливостями власного особистісного ресурсу.
   Зростання як самовдосконалення в процесі усвідомлених змін, самоактуалізація є основним предметом уваги дослідників - представників гуманістично-екзистенційного напряму, в межах якого пояснюють розвиток особистості, спираючись на вроджену тенденцію особистості до реалізації своїх потенційних можливостей. Дана мотиваційна тенденція притаманна всім, без виключення, особистостям і лише потребує відповідних умов для розвитку. Традиційно особистісне зростання сприймається як тісно пов'язане з поняттям самоактуалізації, самореалізації, самоздійснення, які описують близькі явища: прагнення людини до найбільш повного виявлення і розвитку своїх можливостей і здібностей [1], внутрішню активну тенденцію розвитку себе, щось начебто щирого самовираження [2], прагнення людини стати тим, чим вона може стати [3; 4], прагнення віднайти і здійснити сенс свого життя [5], взяти відповідальність за якість свого життя (Г. Олпорт, Е. Гринбергер) тощо.
   Мета дослідження — обґрунтування важливості усвідомленого ставлення до особистісного зростання й апробація психологічних вправ щодо цього феномену.
   Родина і її вплив на дитину в раннім дитинстві, школа, друзі і робота -усе це, безумовно, впливає на наше уміння вибудовувати і зберігати відносини, керувати самим собою і впливати на інших. Протягом усього життя ми навчаємося найважливішим навичкам лідерства. При цьому вони не статичні - їх можна і потрібно змінювати, і в процесі цілеспрямованого особистісного росту ми можемо поліпшити і свої лідерські якості.
   Це відбувається тоді, коли людина осягає нове і розвиваються, коли вона хоче змін: тільки в цьому випадку зміни глибоко торкаються й особистість, і професійні якості.
   Іншими словами, людина здатна вирости як лідер і змінити укорінені звички і поводження. Однак потрібно захотіти цих змін, наповнити їх змістом особисто для себе. Мова йде не тільки про розвиток лідерських якостей: практика показує, що професійне зростання неможливе без глибокого пророблення особистісної трансформації.
   Зміна особистості - справа непроста, яка потребує часу. Так відбувається тому, що здатність до лідерства міцно пов'язана зі сприйняттям самого себе (і з моделями поводження, що відбивають це сприйняття), навичками вибудовування відносин і навіть зі світоглядом. Усе це глибоко укорінено в нас і ми так часто повторюємо звичний спосіб дій, що перестаємо усвідомлювати, що і навіщо ми робимо. Але варто нам задуматися про те, яким ми дійсно хочемо бачити своє майбутнє, як перед нами відкривається шлях до змін - і ми знаходимо ентузіазм для перетворення себе! От чому створення чіткої картини майбутнього життя - найперший і найважливіший крок до лідерства.
   Глибокий і довгостроковий особистісний розвиток можливий тільки тоді, коли людина включається в процес усвідомленої зміни. Такий процес - це історія відкриттів, пов'язаних із власною особистістю: надії, мрії, плани на майбутнє і поточна ситуація, відносини з людьми, їхня підтримка. Коли ми (чи організація) дійсно зацікавлені в змінах і подальшому розвитку, нам необхідно знову усвідомити, хто ми є і що для нас важливо. Це додасть нам енергії і забезпечить мотивацію, щоб уважно придивитися до того, що в даний момент працює на нас, а що збиває зі шляху розвитку.
   Для того щоб розпалити бажання змін і знайти джерело енергії, нам потрібно чітко уявити собі “Ідеальне Я”: яким я міг би бути, якби працював найбільше ефективно, жив щасливим і повноцінним життям? Таке представлення про себе і своє майбутнє надихає нас, змушує рухатися вперед і, головне, - додає відваги для відкриття нових шляхів. Позитивні емоції, що виникають, коли ви представляєте картини майбутнього, підсилює ваше бажання рости і мінятися. Бажання якомога швидше виявитися в цьому кращому майбутньому стане самою сильною мотивацією, змушуючи вас залишатися життєрадісним, гнучким і не пасувати перед перешкодами і неприємностями.
   Потім важливо чітко усвідомити своє “реальне Я”: хто я зараз, мої сильні і слабкі сторони, як я впливаю на інших людей. Є багато способів розібратися в цих питаннях, і усі вони вимагають глибокого міркування і чесності із самим собою, а також взаємодії з іншими людьми - тими, кому ви довіряєте.
   Третій крок - складання плану дій по переходу від “реального Я” до “ідеального Я” з опорою на існуючі сильні сторони особистості. Щоб реалізувати мрію, часто необхідно опанувати новими навичками чи по-новому використовувати вже наявні якості в нових ситуаціях.
   Мрії впливають на те, ким ми стаємо - адже представлення про бажане майбутнє додає нам оптимізм, сили і прагнення працювати необхідні для упевненого руху вперед. Представляючи, що бажане майбутнє досяжне, ми наповняємося надіями і позитивними емоціями. Вони й дають необхідну енергію для послідовних кроків на шляху до досягнення цілей.
   Джерело позитивних емоцій (наприклад, надія) - це цілий комплекс фізіологічних, емоційних, когнітивних, перцепційних і поведінкових реакцій. Він підтримує процес змін, підсилюючи нашу емоційну гнучкість, поліпшуючи неврологічні функції і допомагаючи зберігати психологічно комфортний стан. Джерело позитивних емоцій допомагає нейтралізувати ознаки зайвої напруги, підтримуючи тим самим наше фізичне і моральне здоров'я.
   Тобто представлення про майбутнє може запустити і стабільно підтримувати зміни особистості. Приміром, багато спортсменів використовують техніку візуалізації, що укупі з позитивним настроєм допомагає їм домогтися найкращих результатів. Ми можемо застосовувати візуалізацію, щоб усвідомити свої бажання і зміцнитися в надії реалізувати їх. Бачення майбутнього дає почуття емоційного відновлення, поліпшує здатність діяти і приймати рішення. Головне -таке представлення про майбутнє повинне бути максимально ясним, детальним - тільки тоді ви одержите потрібний заряд і повірите в його здійсненність. Природний наслідок - усвідомлення своїх цілей і життєвого призначення.
   Таке особисте представлення про ідеальне майбутнє народжується з ясного представлення про “Ідеальний Я”: про шляхетну мету в житті, про наші мрії й образи бажаного майбутнього, про нашу пристрасть і про покликання. Такий ідеал підтримується різними сторонами нашої щирої індивідуальності і тією стадією, на якій знаходиться наша кар'єра і життя - вони і визначають, хто ми такі є. Він (ідеал) підтримується також переконанням, що ми можемо впливати на хід нашого життя і на світ навколо нас. Сполучення самоефективності й оптимістичного бачення здійсненного майбутнього народжує надію.
   Ідеальне бачення майбутнього допомагає побачити, який внесок ви можете внести у світ. Що робить цей світ кращим для вас? Відповідь на це питання, швидше за все, пов'язана з вашими очікуваннями, розумінням особистої місії і цілей життя. Усвідомлення власного вищого призначення допомагає зміцнити бачення майбутнього.
   “Моя шляхетна мета”
   Словник Вебстер тлумачить слово “шляхетний” як “ той, що має видатні якості, які відбуваються з переваги чи розуму характеру особистості. Словник Енкарта додає: “стосовний високих моральних принципів, заснованим на високих ідеалах, чи той, що розкриває чудові моральні якості особистості; величний”. Додайте до цього визначення - поняття “ціль”: “причина, по якій щось робиться чи відбувається”.
   Яка ж ваша шляхетна мета? Обміркуйте ці питання:
   - Який вплив чи внесок ви зробили, будучи тим, хто ви є?
   - Який вплив чи внесок ви робите в даний момент?
   - Який вплив чи внесок ви можете зробити?
   Крок 1: Створюйте можливості
   Напишіть 2-3 пропозиції про те, якими могли б бути ваші шляхетні мети: “Моєю шляхетною метою могло б бути...”
   Крок 2: Якби я міг, я б...
   Якби я міг зробити щось одне в моєму житті, я б...
   Якби я міг внести важливий вклад у мою роботу...
   Те, що я хотів би змінити в моїй роботі, - це...
   Якби в моїй владі було змінити щось одне в цьому світі, я б...
   Крок 3: Моя шляхетна мета
   Переглянете те, що ви написали про найважливішому для вас. Чи помітили ви деяку шаблонну одну ідею, що виявляється знову і знову, змінюючи тільки форму? Сформулюйте цю ідею в одним-двох пропозиціях.
   Моя шляхетна мета
   Чому важливо мати шляхетну мету? Дуже просто: ми всі бажаємо, щоб життя мало сенс - щоб прожити її не дарма. У наступних вправах ми сконцентруємося на декількох аспектах “Ідеального Я” і ідеальному особистому баченні майбутнього:
   1. Мої мрії й образи бажаного майбутнього.
   2. Моя пристрасть, покликання, мета і слід у цьому світі.
   3. Мої цінності і філософія.
   4. Моє бачення ідеального майбутнього.
   Кожен з етапів потребуватиме часу на міркування. Не кваптеся! Завдання змусять вас задуматися, викликають різні емоції. Завдання приведені в тім порядку, що допомагає максимально ефективно обміркувати суть кожного питання. Кожна вправа служить своїй меті, не дивлячись на те, що вони зовні здаються схожими. Виконавши всі, ви одержите яскравий і насичений образ ідеального майбутнього і життя в цілому.
   Для того, щоб чітко усвідомити своє “Ідеальне Я” і представити ідеальне майбутнє, викличемо на допомогу мрії і фантазії. Вони неповторні і належать тільки вам, вони виникають з чарівного сполучення вашої індивідуальності, досвіду, емоцій і відчуттів. Кожна з п'яти вправ додасть нові висновки і деталі до вашого бачення майбутнього. Картини і теми, що виникнуть перед вами, допоможуть його конкретній візуалізації.
   “27 речей, що я хотів би зробити до кінця життя”
   Треба перелічити 27 речей, що ви хотіли б зробити чи пережити до кінця свого життя.
   Які теми проявилися у вашому списку?
   “Лотерея”
   Ви тільки що виграли в лотерею й одержали після сплати всіх податків 50 000 доларів. Як змінитися тепер ваше професійне й особисте життя?
   “Моє ідеальне життя”
   Минуло 15 років. Зараз ви живете ідеальним життям. Ви живете в тім місці, про яке завжди мріяли. І з тими людьми, з якими ви більше за все бажаєте жити. Якщо робота є частиною вашого ідеального життя, то ви займаєтеся тим, що любите, і рівно стільки, скільки хочете - не більше і не менше.
   Хтось знімає вас на камеру протягом усього дня. Що ми побачимо переглядаючи запис? Де ви? Що ви робите? Хто з вами?
   “Моє життя в 20__році”
   Представте себе в майбутньому. Через 10 років. Яким ви сподіваєтеся побачити своє професійне й особисте життя в цей час?
   У 20__мені___років.
   Якщо я працюю, то найкраще мою роботу можна описати так: ...
   Мої головні обов'язки на роботі: ...
   Люди, з якими я буду чи зустрічатися розмовляти: ...
   Моє найбільш важливе майно: ...
   Якби хто захотів описати мене в цей день, він сказав би, що я ...
   Коли в мене є вільний час, я проводжу його ...
   Мої звичайні розвага протягом тижня ...
   Принаймні, раз у рік я намагаюся...
   “Робота моєї мрії”
   От вам можливість представити себе виконуючим роботу, про яку ви час від часу думаєте: “Як би це було, якби я займався ...?”. А тепер змусьте себе повірити:
   1. Що ви входите в машину, що називається Нейрофізіологічний Перетворювач. Використовуючи генетичний реінжинірінг і нетравматичні мозкові імплантанти, це чудо прогресу за кілька хвилин дасть вам тіло, заняття і здібності для відмінного виконання будь-якої роботи.
   2. Вам дані фінансові ресурси для виконання будь-якої роботи, яку ви тільки побажаєте, і ви звільнені від усіх особистих, суспільних і фінансових зобов'язань.
   Запишіть декілька видів роботи, що ви хотіли б робити чи спробувати робити. Розглядайте будь-які варіанти: наприклад, роботу в інших країнах, в інших галузях (музика, спорт, медицина, політика, сільське господарство і релігія). Можливо, про якусь роботу, що зацікавила, ви почули по радіо чи побачили матеріал по телебаченню...
   Виберіть з вашого списку три види діяльності, найбільш цікаві чи ті, що дають максимум позитивних емоцій. Опишіть кожну з них, включаючи те, від чого ви більше за все одержували би задоволення...
   Іноді люди описують таку роботу своєї мрії, що вони насправді хотіли б робити. Іноді робота являє собою якусь цікаву діяльність. Іншими словами, буває так, що це не робота-мрія, не робота-фантазія, а якийсь її аспект чи умови, при яких вона може бути зроблена.
   Ви помітили який-небудь шаблон чи теми, перечитуючи опис робіт, що ви хотіли б робити? У чому схожі описані вами роботи? Є чи якісь види діяльності (наприклад, щось, що робиться поза приміщенням, на свіжому повітрі), що є частиною кожної роботи? Є чи якісь умови роботи (наприклад, робота в команді), що є частиною кожної роботи? Чи є якісь результати (наприклад, стати знаменитим), що є частиною кожної роботи? Запишіть ці теми чи шаблони...
   “Мої мрії”
   Щодо себе особисто моя мрія складається от у чому:
   Що стосується моєї роботи, я мрію, що вона буде...
   У моїх мріях родина і діти...
   Місцеве співтовариство в моїх мріях...
   Я мрію про те, що моя країна...
   Я мрію, що світ буде...
   Перечитайте те, що ви написали. Ви бачите які-небудь шаблони чи теми? Які? Чого не вистачає?
   У наступному блоці пропонуємо вам досліджувати вплив, який ви хочете робити на життя. Думаючи про те, що викликає в нас найбільший інтерес, ми занурюємося в море позитивних емоцій і енергії. Наступні вправи допоможуть вам, спираючись на усе більш конкретні мрії, почати вибудовувати картину того, що найбільше важливо для вас. Що ви хочете зробити в житті і як би ви хотіли, щоб вас бачили навколишні.
   “Мій слід у цьому світі”
   Яким би ви хотіли бачити свою спадщину? Іншими словами, що залишиться чи продовжиться як результат вашого життя і роботи протягом усіх цих років? ...
   “Мої пристрасті”
   Чому я більше всього в житті відданий? Що збуджує мої почуття й емоції, змушує мене почувати себе живим, корисним, утягнутися у значиму діяльність і відносини? Яке питання чи причина, підстава є постійною темою мого життя?
   Ви можете записати свої думки, а можете викроїти картинки з газет і журналів і скласти колаж. Чи зібрати електронні зображення, музику, слова і т.п. і скласти персональний фільм чи шоу...
   “Моє покликання”
   Якщо ви почуваєте, що вас тягне до якоїсь особливої мети в житті, що це? Якщо ви почуваєте, що вас кличуть виконати якусь задачу в житті, йти таким-то життєвим шляхом, чи внести такий-то внесок у загальну справу - що все це? Що це за мета, шлях, задача, внесок? ...
   “Некролог”
   На похороні звичайно хто-небудь говорить зворушливу промову, що наповнила б того, про кого вона сказана, гордістю і теплом, якби він міг її чути. Що сказали б про вас, про ваш внесок у цей світ? Які почуття виразили б, розповідаючи історії, пов'язані з вашим життям? Що б вам більше за все хотілося, щоб люди пам'ятали про вас? ...
   Ціль наступної вправи - прояснити ваші цінності і переконання, а також те, яким чином вони відбиваються на вашому поводженні. Отже, наші цінності засновані на тім, у що ми віримо - а воно, у свою чергу визначає те, як ми відносимося до всього, як робимо вибір і як поводимося. Визначений набір цінностей формує наші внутрішні заборони і правила повсякденного життя: що можна, а що не можна робити. Від цінностей залежить те, як ми сприймаємо й інтерпретуємо поводження інших людей і події навколо нас, а також емоційне сприйняття досвіду.
   На появу тих чи інших цінностей впливає життєвий досвід, відносини з людьми, соціальне середовище й унікальні особливості особистості. Оскільки час від часу вони змінюються під впливом життєвого досвіду і його осмислення, корисно періодично проводити “ревізію” цінностей і переконань. Знаходячи час на таку ревізію цінностей, ми все більше свідомо приймаємо рішення в житті, роботі і власному поводженні. У процесі міркуванні про цінності і вірування, вирішите, до якого ступеня вони повинні ставати частиною вашого життя.
   “Мої цінності”
   Нижче на ваш розгляд представлений список переконань, цінностей і особистих якостей. Кожен крок у цьому процесі допоможе вам ідентифікувати, які принципи, переконання і якості є самими головними в житті, які - провідними. Звичайно, вибрати буде не просто, тому що багато хто з цих цінностей і якостей будуть хоч якоюсь мірою важливі для вас. Можливо, вам ще і тому буде важко зробити вибір, що ви подумаєте: “Я повинний цінувати X, тому я поставлю цю цінність під номером 1 у своєму списку”. І цей пріоритет може не відповідати дійсності. Що від вас потрібно, так це прислухатися до своїх щирих почуттів і думок, а не орієнтуватися на те, що “повинно”. Можливо, вам здасться корисним визначити ступінь важливості, представляючи, щоб ви почували, якби змушені були відмовитися від якогось переконання чи дії в згоді з якоюсь цінністю, переконанням чи особистою якістю. Чи подумайте про те, що б ви почували, якби ваше життя дійсно оберталося навколо деяких цінностей, чи переконань якостей. Іноді вам може здатися корисним розглядати відразу дві цінності, порівнюючи їхню важливість відносно один одного.
   1. Почніть з того, що обведіть кружечком півтора десятка найбільш важливих для вас цінностей.
   2. Потім з цього списку виділите десять найважливіших для вас і випишіть їх окремо.
   3. У цьому списку знайдіть п'ять найважливіших і обведіть їх кружечком.

Список

   Це завдання досить складне. Багатьом легко вдається перший крок, у той час як останній здається важким і навіть неприємним. Все тому, що серйозне міркування змушує нас до примирення цілого ряду потенційно протилежних аспектів у поточному житті. Коли ви складете остаточний список з п'яти цінностей і розташуєте їх у порядку важливості, ви неминуче задастеся питанням, чи відповідає цей список тому, що ви робите чи тому, що ви хотіли б робити. Іншими словами, чи відповідає такий порядок цінностей особистості, який ви є зараз, вашим діям і рішенням. Якщо ні, тоді напевно це цінності особистості, якою ви хотіли б стати? Подивіться, чи відповідає порядок цінностей тому, що вам подобається зараз, вашому відношенню до життя, діям і рішенням. Чи це, скоріше, відображення вас у минулому - тобто більш раннього “Я”.
   “Моє бачення ідеального майбутнього”
   А тепер настав час звести наші ідеї і висновки воєдино і створити картину за назвою “Моє бачення ідеального майбутнього” - те, яким ви хотіли б бачити своє життя. Вона послужить вам як відправа крапка для подальшої роботи. Зараз ви напевно відчуєте підйом, енергію, оптимізм - і зможете чітко представити, як бажане реалізується.
   Форма може бути будь-якою, однак ми рекомендуємо почати з короткого огляду того, що ви хочете бачити в майбутньому - один-два абзаци з описом ваших надій і бажань. Потім докладно опишіть кожне бажання, пройдіть по всіх сферах життя, що має для вас значення. Реальну користь ця вправа принесе, якщо опис займе мінімум 2-3 сторінки.
   Майбутнє може бути наскільки завгодно віддаленим: через 5-7 років через 10-15 років чи навіть через 25. Використовуючи висновки з попередніх вправ, стежте, щоб ваш опис відповідав на наступні питання:
   Моє ідеальне життя через____років. Чим я буду займатися? Де? З ким? Яким буде моє життя і моя робота? Ким я буду в цей момент? Переконайтеся, що опис включає такі аспекти, як фізичне здоров'я, спілкування, внесок у суспільство, родину, любов, друзі, духовне життя [6].
   Таким чином, усвідомленість змін особистості сучасного керівника, а також його активна позиція щодо самовдосконалення забезпечує розвиток особистості як суб'єкта через становлення виразної, дедалі більш усвідомлюваної і сильної суб'єктної мотивації до перетворення світу і себе в цьому світі за власними законами, через цілеспрямованість, здатність самостійно ставити мету, обирати чи створювати оригінальні і водночас адекватні їй засоби і способи, здатності до адекватної критичної оцінки результатів своєї активності та вміння вчитися на власному досвіді, реалізовувати власний творчий потенціал тощо, внутрішню установку до саморозвитку та самовдосконалення, здатність до рефлексії, самодіагностики, самокорекції, самопрофілактики, самотерапії та ін, адекватну оцінку життєвої перспективи.

ЛІТЕРАТУРА

1. Роджерс К. Взгляд на психотерапию. Становление человека / К.Роджерс; пер.с англ. - М.: “Прогрес”, “Универс”,1994. - 480 с.
2. Перлз Ф. Гештальтподход. Свидетель терапии. / Фредерик С. Перлз; пер.с англ. М.Папуши. - М.: Изд-во Ин-та психотерапии, 2001, - 218 с.
3. Маслоу А. Новые рубежи человеческой природы: / А. Маслоу; пер. с англ. и общ. ред. Г.А.Балла и др. - М.: Смысл, 1999. - 425 с.
4. Маслоу А. Мотивация и личность. - СПб. : Евразия, 1999. - 478 с.
5. Франкл В. Человек в поисках смысла / В.Франкл; пер. с нем, англ. Д.А. Леонтьев, М.П. Папуша, Е.В. Эйдмана. - М.: Прогресс, 1990. - 368 с.
6. Эффективный руководитель. 55 упражнений для личностного роста и осознанного изменения/Анни МакКи, Ричард Бояцис, Фрэнсис Джонстон; [перевод с анг. М. Терехина, А.Лисица]. - М.: СмартБук, 2009. - 232 с.

 
< Попередня   Наступна >

При використанні матеріалів сайту активне гіперпосилання на http://vuzlib.com обов'язкове!
Зворотний зв'язок
© 2010 www.VuzLib.com