www.VuzLib.com

Головна arrow Психологія arrow Комп’ютер як основний засіб організації дозвілля у підлітковому віці
Меню
Головна
Каталог освітніх сайтів

Комп’ютер як основний засіб організації дозвілля у підлітковому віці

H.A. Швець

КОМП'ЮТЕР ЯК ОСНОВНИЙ ЗАСІБ ОРГАНІЗАЦІЇ ДОЗВІЛЛЯ У ПІДЛІТКОВОМУ ВІЦІ

   В статті розглядається вплив комп'ютерних ігор на проблему організації дитячого і підліткового дозвілля. Автор виділяє основні критерії, що визначають початок комп'ютерної залежності, вивчає найбільш популярні види діяльності в підлітковому віці.
   Бурхливий розвиток комп'ютерних технологій останніми роками накладає певний відбиток на розвиток сучасної дитини. Збільшується кількість дітей і підлітків що уміють працювати з комп'ютерними програмами, у тому числі і грати в комп'ютерні ігри [2]. З Поширенням комп'ютеризації слід зазначити й негативні наслідки цього процесу, що впливають на соціально, - психологічне здоров'я дітей і підлітків. Одним з таких наслідків є явище комп'ютерної залежності. В науковій літературі визначено ще в 1990 році. Психологи класифікують цю шкідливу звичку як різновид емоційної “наркоманії”, викликаної технічними засобами [3; 4].
   Досліджуючи дану проблему, ми ставимо перед собою наступну мету: розробити програму виховних заходів щодо профілактики комп'ютерної залежності серед дітей і підлітків в середній загальноосвітній школі.
   Практична значущість роботи полягає в розробці виховної програми заходів профілактики комп'ютерної залежності та складання заходів, які можуть бути використані в освітній установі.
   Новизна роботи полягає в розробці і оформленні наочного матеріалу для дітей і батьків по профілактиці комп'ютерної залежності.
   Значне число людей, які можуть характеризуватися тим або іншим ступенем залежності від комп'ютерних ігор складають школярі. За спостереженнями педагогів і батьків це викликає значні проблеми, пов'язані з успішною соціалізацією дітей, фізичним і навіть психічним здоров'ям.
   У традиційній теорії ігрової поведінки комп'ютерні ігри не виділяються як самостійне явище, оскільки цей феномен не має великої історії. Спробуємо визначити його місце в системі ігор. Так, комп'ютерна гра є діяльністю вільною, до якої людина звертається за власним бажанням, гра відбувається за умови наявності інтересу, а за його відсутністю, людина може просто припинити гру. Для більшості випадків характерна ізольованість, якщо гра не є мережевою. Комп'ютерна гра, так само як і звичайна, не є самостійною реальністю, гравець усвідомлює нереальність того, що відбувається (поки мова йде про збереженні психічного здоров'я). Комп'ютерна гра відрізняється від традиційної,місцем, простором, часом, оскільки широкі візуальні можливості гри роблять її простір продуктом розумової діяльності не гравця, а автора, який розробляє правила гри. Місце гри поступово втрачає своє значення. Час гри має схоже значення з часом в традиційній грі. Зіграна комп'ютерна гра зберігається в пам'яті як факт і може бути повторена за наявності бажання, якщо відновити первинні умови гри. У комп'ютерній грі також обов'язкове дотримання правил, що закладене в її алгоритм [2].
   Хотілося б відзначити одну важливу відмінність комп'ютерних ігор від реальних (воно в основному відноситься до сюжетно-ролевих ігор). У реальній грі учасники самі придумують умови гри, взаємодіють один з одним, можуть змінювати свою поведінку в процесі гри, що дозволяє мислити гнучкіше, розвиваються комунікативні навики. Віртуальні ігри певною мірою знижують ці можливості, оскільки гра зазвичай має розробника, що закладає в неї певний алгоритм, який в процесі гри кардинально не змінюється.
   Різний вплив комп'ютерних ігор на психіку індивіда пояснюється так само спеціальними прийомами, якими зазвичай користуються розробники комп'ютерних ігор. Так, наприклад, вигляд з очей комп'ютерного героя провокує ідентифікацію з персонажем, і людина може втрачати зв'язок з реальним життям, на відміну від вигляду ззовні свого комп'ютерного героя, що характеризується меншим ступенем входження в роль.
   Цікавою, на наш погляд, є особливість парадигми “життя-смерть” в ігровому просторі. З одного боку, переживання з приводу загибелі героя, з яким індивід ідентифікує себе в грі, достатньо сильні, з іншої -є підстави припускати, що діти і підлітки (у яких уявлення про смерть і так відносно незрілі) частково перенесуть уявлення про можливість мати декілька “життів” і, в крайньому випадку, “завантажувати” нову гру з віртуальної реальності в звичайне життя.
   Залежність від комп'ютера усвідомлюють друзі, що оточують дитину, родичі, знайомі, але зовсім не він сам, що дуже схоже з будь-яким іншим видом залежності. Основними критеріями, що визначають початок комп'ютерної залежності, можна вважати наступні:
   - безпричинне збудження або млявість, часті і різкі перепади настрою, хвороблива і неадекватна реакція на критику, зауваження, ради, наростаюча опозиційність до батьків, старих друзів, значне емоційне відчуження;
   - погіршення пам'яті, уваги;
   - зниження успішності, систематичні прогули занять;
   - обмеження спілкування з раніше значущими людьми: родичами, друзями, улюбленою людиною, значна зміна круга спілкування, підозрілі контакти, телефонні дзвінки, зустрічі;
   - відхід від участі в справах, які раніше були цікаві, відмова від хобі, коханого справи;
   - пропажа з будинку цінностей або грошей, поява чужих речей, грошові борги дитини;
   - що з'являються виверткість, брехливість;
   - неохайність, неохайність, не характерні раніше;
   - напади депресії, страху, тривоги [4].
   Дитину зацікавлює в грі: Наявність власного (інтимного) світу, в який немає доступу нікому, окрім нього самого; відсутність відповідальності; реалістичність процесів і повне абстрагування від навколишнього світу; можливість виправити будь-яку помилку шляхом багатократних спроб; можливість самостійно ухвалювати (будь-які) в рамках гри рішення, незалежно від того до чого вони можуть привести [1].
   Єдиним на даним момент перевіреним способом не дати підліткові опинитися залежно від комп'ютерних ігор - це привернути його в процеси, не пов'язані з комп'ютерами, щоб електронні ігри і процеси не стали заміною реальності. Показати підлітку, що існує маса цікавих способів вільного проведення часу крім комп'ютера, які не тільки дозволяють пережити гострі відчуття, але також тренують тіло і нормалізують психологічний стан. Завдання педагога - організатора організувати дозвілля дитини так, щоб захистити його від негативної дії інформаційних технологій, у тому числі і комп'ютера.
   Один з напрямів діяльності педагога-організатора полягає в організації дозвілля роботи вихованців. Дозвілля має велике значення в розвитку дітей і підлітків. В процесі дозвілля дитині набагато простіше формувати шанобливе відношення до себе, навіть особисті недоліки можна подолати за допомогою відпочинку. Дозвілля в істотному ступені відповідальне в частині формування характеру дитини, зокрема таких якостей як ініціативність, упевненість в собі, стриманість, мужність, витривалість, наполегливість, щирість, чесність і ін.
   Зміст дозвілля дітей можна умовно розділити на ряд принципових груп:
   Перша пов'язана з функцією відновлення різних сил дитини (прогулянки на повітрі, спорт, вечори відпочинку, ігри забави, розваги і ін.).
   Друга - з підвищенням ерудиції, споживанням духовних цінностей (читання, відвідини виставок, музеїв, подорожі, поїздки і тому подібне).
   Третя - з розвитком духовних сил і здібностей, з активною творчою діяльністю (трудова, технічна, спортивно - ігрова, художньо -театральна, науково - дослідницька, прикладна).
   Четверта реалізує потребу в спілкуванні (клубна, кружковая робота, творчі об'єднання, вечори зустрічей, дискотеки, свята, танці, вечірки і так далі).
   П'ята група пов'язана з цілеспрямованою творчою учбовою діяльністю дітей (виїзні табори, огляди, конкурси, канікулярні об'єднання, туристичні походи, школи активу і тому подібне).[1]
   Слід пам'ятати, що у сфері дитячого дозвілля постійно змінюються ієрархія і цільова спрямованість хлоп'ят. Від цього залежить вибір діяльності.
   Дозвілля дітей і підлітків може бути пасивним (глядацьким, слухацьким) і активним (діяльнісним), організованим (педагогічно доцільно використовуваний вільний час) і стихійним (спонтанно протікаючий процес використання вільного часу); контрольованим і неконтрольованим; колективним і індивідуальним, наслідувальним і творчим; що випереджає (перспективна винахідлива діяльність) і нормативним (моделі дозвілля, що традиційно склалися). [1]
   Для з'ясування чим люблять займатись у вільний час діти нами була проведена анкета “Місце сучасних інформаційних технологій в житті дітей і підлітків”. У досліді брали участь підлітки що вчаться 7-х, 9-х, 11-х класів, всього 138 чоловік, з них 77 хлопчиків і 61 дівчинка. Такої вибірки респондентів виявилося достатньо для того, щоб скласти уявлення про провідні переваги в дозвільній сфері учнів і виявити ступінь значущості інформаційних технологій, що впливають на їх життєві орієнтири.
   У анкеті торкнулися ряд аспектів, які певною мірою дозволять охарактеризувати особливості відношення дітей і підлітків до нових інформаційних технологій. Це місце комп'ютера і телебачення в структурі дозвілля підлітка; значущість телебачення як джерела корисної інформації; вплив регулярного користування комп'ютером на психологічне здоров'я дітей і підлітків, а також вплив сучасних інформаційних технологій на організацію вільного часу дитини, підлітка.
   Анкета розділена на 4 блоки:
   1. Найбільш популярні види діяльності в структурі дозвілля дитини
   2. Місце комп'ютера в житті дитини
   3. Місце телебачення в житті дитини
   4. Відношення батьків до вільного часу дитини
   При аналізі першого блоку анкети ми враховували 2 аспекти:
   1. Віковий аспект
   2. Статєворольовой аспект
   Як видно з таблиці 1 найбільш популярними видами діяльності серед хлопчиків-підлітків 12-17 років є такі види діяльності, як:

Таблиця 1
Найбільш популярні види діяльності в структурі дозвілля хлопчиків від 12 до 17 років

Вид діяльності

12-13 років

14-15 років

16-17 років

гуляю з друзями

15%

19%

15%

читаю

6%

8%

8%

граю в комп'ютерні ігри

30%

12%

14%

слухаю музику

13%

17%

15%

Вид діяльності

12-13 років

14-15 років

16-17 років

відпочиваю

7%

9%

10%

Відвідую клуби, дискотеки

4%

5%

10%

відвідую клуби

4%

15%

6%

відвідую театр

4%

3%

5%

відвідую музеї

0%

0%

0%

дивлюся TV, DVD

17%

12%

17%

   З представлених в таблиці даних ми бачимо, що відсоток дітей, захоплених читанням книг, відвідинами кружків, музеїв, театрів дуже низький, захопленість комп'ютерними іграми, то, для хлопчиків 12-13 років має більший відсоток. Для хлопчиків 14-15 і 16-17 років захопленість комп'ютерними іграми зменшується в 2 рази і, швидше за все це пов'язано з тим, що 9-й і 11-й класи - це випускні класи, отже, можна зробити припущення про те, що інтереси дітей зміщені в учбову діяльність. До 16-17 років росте відсоток відвідин підлітками дискотек, клубів, це пов'язано з тим, що провідним видом діяльності підлітків є інтимно - особове спілкування з однолітками. Відсоток дітей, відвідуючих різні клуби, секції, клуби також дуже малий. Також ми бачимо, що відсоток відвідин дітьми виставок, музеїв - нульовий, це говорить про низький культурний рівень хлопчиків у віці від 12 до 17 років. Все вище сказане дозволяє зробити висновок про те, що у зв'язку з комп'ютеризацією дозвілля витісняються такі види відпочинку, як спілкування з однолітками, читання книг, відвідання музеїв, театрів, секцій, кружків. Також можна зробити висновок, що хлопчики у віці 12-13 років захоплені комп'ютерними іграми більше, ніж хлопчики у віці 14-15 і 16-17 років.
   З таблиці 2 найбільш популярними видами діяльності серед дівчаток-підлітків 12-17 років є такі види діяльності, як:

Таблиця 2
Найбільш популярні види діяльності в структурі дозвілля дівчаток 12-17 років

Вид діяльності

12-13 років

14-15 років

16-17 років

гуляю з друзями

18%

16%

15%

читаю

5%

3%

9%

граю в комп'ютерні ігри

16%

7%

8%

слухаю музику

14%

21%

18%

відпочиваю

9%

15%

11%

Відвідую клуби, дискотеки

7%

7%

9%

відвідую клуби

6%

4%

4%

відвідую театр

1%

5%

11%

відвідую музеї

0%

0%

2%

дивлюся TV, DVD

24%

19%

13%

   З представлених в таблиці даних ми бачимо, що види діяльності дівчаток у віці від 12 до 17 років різко відрізняється від видів діяльності, хлопчиків цього ж віку. Відсоток дівчаток у віці 12-13 років, що захоплюються комп'ютерними іграми також високий, як і у хлопчиків в цьому ж віці. Дівчатка всіх представлених категорій в основному віддають перевагу спілкуванню з друзями, перегляду телевізора, як джерела корисної інформації, прослуховуванню музики.
   Як ми бачимо, комп'ютеризація в основному відбилася на субкультурі хлопчиків-підлітків у віці 12-13 років. Визначемо, що подібний розрив у відношенні до комп'ютера зберігається впродовж всього підліткового періоду - і в 7, і в 9, і в 11 класах. Тому при обговоренні питання про місце комп'ютера в житті сучасних дітей і підлітків необхідно мати на увазі ті принципові відмінності, які існують між хлопчиками і дівчатками.
   Другий блок наший анкети визначає місце комп'ютера в житті сучасних дітей і підлітків.
   Так, наприклад, ми з'ясували, що з 138 опитуваних дітей і підлітків 97% мають комп'ютер, з них 41 % придбали комп'ютер від 2 років назад; 32% - від 1 року до 2 років тому; 27% - від на 0,5- 1 року тому. Отже, можна підтвердити інформацію про те, що комп'ютеризація країни почала відбуватися приблизно 5-6 років тому.
   Також ми з'ясували, скільки часу в середньому діти, і підлітки проводять за комп'ютером. Виявилось, що 45% дітей і підлітків проводять за комп'ютером велику частину свого вільного часу, тобто більше 2 годин в день; 36% - приділяють спілкуванню з комп'ютером не більше 1 години в день; 19% - до 2 годин в день. Таким чином, діти і підлітки віддають перевагу “спілкуванню” з комп'ютером, ніж спілкуванню з друзями або іншим видам діяльності.
   З постійним розвитком комп'ютерних технологій ростуть і можливості комп'ютера. Сучасний комп'ютер зараз може використовуватися не тільки для того, щоб проводити обробку текстів при написанні документів, листів, але і для того, щоб грати в комп'ютерні ігри, користуватися Інтернетом, малювати за допомогою графічних програм. Також сучасний комп'ютер виконує функцію музичного центру, оскільки за допомогою комп'ютера можна прослуховувати музику, записану в будь-якому форматі, дивитися фільми, займатися програмуванням, складати музику і багато що інше. В ході проведення нашої анкети ми визначили меті придбання комп'ютера хлопчиків і дівчаток 12-17 років. При визначенні цілей ми враховували вікові і гендерні відмінності. Отримані результати ми представили у вигляді порівняльної діаграми.
   Ми отримали наступні дані: 58% хлопчикам 12-13 років комп'ютер потрібний для того, щоб грати в комп'ютерні ігри, 24% для того, щоб виконувати доповіді, реферати і 18% - для того, щоб спілкуватися через Інтернет.
   Щодо хлопчиків - підлітків 14-15 років ми отримали наступні дані: 39% комп'ютер потрібний для того, щоб виконувати доповіді і реферати; 32% для того, щоб грати в комп'ютерні ігри і 26 % для того, щоб спілкуватися через Інтернет.
   Хлопчикам - підліткам у віці 16-17 років комп'ютер потрібний для того, щоб: грати в комп'ютерні ігри - 36 %; для того, щоб виконувати доповіді, реферати - 35 % і 29 % - для того, щоб спілкуватися через Інтернет.
   Виходячи з цього, ми можемо зробити висновок про те, що хлопчики 12-13 і років головною метою придбання комп'ютера вважають ігри в комп'ютерні ігри. Підлітки 14-15 і 16-17 років на перший план виносять таку мету придбання комп'ютера, як виконання доповідей, рефератів по навчанню, це говорить про те, що хлопчики цього віку значну увагу приділяють навчанню.
   Проаналізувавши результати дослідження дівчаток щодо цього ж питання ми отримали наступну картину. 42% дівчаток 12-13 років, також як і хлопчики цього ж віку, головною метою придбання комп'ютера вважають - ігри в комп'ютерні ігри; 36% дівчаток комп'ютер потрібний для того, щоб виконувати доповіді, реферати і 22% - для того, щоб спілкуватися через Інтернет. Ми бачимо, що дівчатка і хлопчики 12-13 років пріоритетною метою придбання комп'ютера відзначають таку мету, як гра в комп'ютерні ігри.
   Дівчатка 14-15 років практично не розійшлися в думках з хлопчиками цього ж віку, оскільки головною метою придбання комп'ютера 38 % дівчаток також вважають - виконання доповідей, рефератів по навчанню; 27 % дівчаток комп'ютер потрібний для того, щоб грати в комп'ютерні ігри і спілкуватися через Інтернет. Також 8 % дівчаток відзначають такі цілі, як: перегляд фільмів на комп'ютері та прослуховування музики.
   Дівчаткам у віці 16-17 років, також як і хлопчикам цього ж віку комп'ютер потрібний для того, щоб виконувати доповіді, реферати по навчанню; 30%- для того, щоб грати в комп'ютерні ігри і 24 %- для того, щоб спілкуватися через Інтернет.
   Зі всіх отриманих даних можна зробити висновок про те, що мета придбання комп'ютера для хлопчиків і дівчаток співпадає.
   Дані багатьох досліджень говорять про те, що комп'ютер впливає не тільки на фізичне здоров'я дітей і підлітків, але й впливає на їх психічний стан здоров'я.
   За допомогою нашої анкети ми вирішили дізнатися думку хлоп'ят про те, чи впливає комп'ютер на їх психічне і фізичне здоров'я. Результати анкетування свідчать про те, що діти і підлітки 12-17 років 39 %., рахують, що комп'ютер має вплив на їх психічне і фізичне здоров'я Проте зовсім не малий відсоток дітей і підлітків, а саме, 27 % вважають, що комп'ютер ніякого вплив на їх здоров'ї не надає; 20 % дітей не замислювалися над цим питанням і 14% дітям важко відповісти на це питання.
   Отже, більшість дітей і підлітків все-таки підтверджують думку багатьох досліджень про те, що комп'ютер впливає на стан, як психічного, так і фізичного здоров'я.
   Для підлітків провідною діяльністю є інтимно - особове спілкування з однолітками. Ми з'ясували, як діти і підлітки відносяться до друзів які більше часу проводять за комп'ютером, ніж зі своїми друзями. 52% дітей і підлітків негативно відносяться до того, що багато дітей шкільного віку проводять з комп'ютером більше часу, чим з друзями; 23% відносяться до цього байдуже; 13% позитивно і 12% важко відповісти на це питання.
   За наслідками нашого дослідження ми з'ясували, що з 117 опитуваних хлопчиків і дівчаток у віці від 12 до 17 років - 79 відвідують комп'ютерні клуби. 68% дітей і підлітків відвідують комп'ютерні клуби з метою гри по мережі; 27% опитуваних з метою “полазити” в Інтернеті і 5% відзначають, що взагалі не знають, що таке комп'ютерний клуб і якими можливостями він володіє.
   Наше дослідження також було направлене на те, щоб з'ясувати джерела грошових коштів на відвідини комп'ютерних клубів. Ми отримали наступні результати: 74% опитуваних гроші на відвідини комп'ютерних клубів дають батьки; 20% дітей і підлітків відкладають гроші, які батьки дають їм на шкільні сніданки; 3% - беруть гроші у батьків без їх дозволу і 3% самі заробляють гроші.
   Хлопчики 12-13 років, які брали участь в нашому дослідженні жанрами, що найбільш віддавалися перевага, комп'ютерних ігор виділяють такі: стратегії -32%; подобається грати в “стрілялки” 26% хлопчиків; 19% - грає в пригодницькі ігри і 14% в квести. 52% хлопчиків 14-15 років подобається грати в пригодницькі ігри; 22% грають в “стрілялки”; 15% люблять грати в стратегії і 11% грають в квести. Підлітки 16-17 років віддають свою перевагу грі в стратегії - так відповіли 42% опитуваних; на другому місці знаходиться такий жанр, як “стрілялки” - 32%; 16% грає в квести і 10% віддають перевагу пригодницьким іграм. Не дивлячись на всі отримані дані щодо другого блоку наший анкети - 54% опитуваних дітей і підлітків уявляють собі своє життя без комп'ютера; 27% не представляють свого життя без комп'ютера і 19% дітям важко відповісти на це питання.
   Як ми бачимо, комп'ютеризація відбилася в основному на структурі дозвілля хлопчиків - підлітків. Характерно, що подібний розрив у відношенні до комп'ютера зберігається впродовж всього підліткового періоду - і в 7, і в 9, і в 11 класах.
   В даний час не тільки комп'ютер є причиною зміни структури дозвілля дітей і підлітків. Телебачення, як раніше займає велику частину часу в структурі вільного часу дітей. Третій блок нашої анкети визначає місце телебачення в життєдіяльності дітей і підлітків.
   Хлопчиків 12-17 років понад усе полюбляють спортивні передачі -так відповіли більше 67% опитуваних. Для хлопчиків 12-15 років також популярними є передачі розважального і музичного характеру. Невеликий відсоток також дивиться програми кримінального жанру.
   Для дівчаток 12-17 років найбільш популярними для перегляду є телесеріали - так відповіли більше 55% опитуваних дівчаток. Також приваблюють музичні і розважальні телепередачі.
   З цього виходить, що більшість дітей і підлітків віддають свою перевагу музичним і розважальним передачам, ніж пізнавальним.
   Ми з'ясували, що більше, ніж половина хлопчиків 12-17 років любить дивитися фільми жахів, фантастичні фільми і бойовиків на відміну від дівчаток, 67%, яких подобається дивитися комедії, мелодрами. Також ми з'ясували, які сцени у фільмах привертають увагу дітей, а які не викликають у них належного інтересу і з'ясували, що хлопчиків понад усе цікавляться сцени насильства і жорстокості у фільмах у дівчаток же такі сцени подібного характеру не викликають інтересу, їм подобаються сцени дружби, романтичні і комедійні сцени.
   Останній блок наший анкети присвячений відношенню батьків до вільного проведення часу своїх дітей.
   Ми встановили, що 85% батьків не обмежують час гри за комп'ютером, і 74% батьків дозволяють дивитися своїм дітям жорстокі фільми та грати в ті ігри, яким віддає перевагу сама дитина. Ці дані свідчать про те, що відбулися порушення глибинних зв'язків нашого дорослого співтовариства і дітей, відчуження дитини від світу дорослих. Дитина стала чужою, не потрібною для маси дорослих байдужих до нього. Саме дорослі стали авторами “нового світу” - світу штучного, мертвого, такого, що не дає свободи живій дитячій уяві, якоїсь новомодної “дитячої” субкультури сьогоднішнього дня, в якій совість відступає перед блиском дотепності, створює парадоксальну картину антисвіту.[5]
   Таким чином, засоби масової комунікації на світі, що стрімко змінюється, стають все більш значущим чинником існування і розвитку людини, тим більше в юному віці, коли складаються відносини з соціальним оточенням.
   В цілому явний вплив техноеволюційних процесів на трансформацію підліткової субкультури. Перебудовуються і сфера дозвілля, і інформаційне середовище, змінюються і характеристики учбового процесу. І в зв'язку з цим сьогодні очевидна необхідність розширення самої проблематики досліджень, які повинні торкатися в першу чергу власне змістовні аспекти користування комп'ютером.
   Проблема організації дитячого і підліткового дозвілля особливо гостро стоїть в даний час, оскільки сучасна дитина, підліток дорослішає, розвивається в напруженій соціальній обстановці. Вільний, не навчальний час навіть поза їх бажанням, заповнюється негативними моментами, такими як, наприклад, відвідини комп'ютерних клубів або гра на домашньому комп'ютері, а також складнощами у відносинах з батьками або неблагополучиям сім'ї, впливом молодіжної субкультури, засобів масової інформації, відсутністю матеріального достатку в сім'ї Отже, дитина організовує свій вільний час у зв'язку зі своїми інтересами, потребами і можливостями.
   Вивчивши структуру дозвілля дітей і підлітків у віці від 12 до 17 років, ми прийшли до наступних висновків.
   У нашому суспільстві діти і підлітки значною мірою засвоюють ролі і правила поведінки з сюжетів комп'ютерних ігор, телепередач, фільмів і інших засобів масової комунікації. Символічний зміст, представлений в цих медіа, глибоко впливає на процес соціалізації, сприяючи формуванню певних цінностей і зразків поведінки. Деякі дослідники вважають, що дія комп'ютерних ігор на процес соціалізації майже також велика, як вплив батьків.
   Дозвілля є сприятливим ґрунтом для випробування дітьми і підлітками фундаментальних людських потреб. В процесі дозвілля дитині набагато простіше формувати шанобливе відношення до себе, навіть особисті недоліки можна подолати за допомогою відпочинку. Дозвілля в істотному ступені відповідальне в частині формування характеру дитини, зокрема таких якостей, як ініціативність, упевненість в собі, стриманість, мужність, витривалість, наполегливість, щирість, чесність і ін.
   В цілому представлені в анкеті дані показують явний вплив техноеволюційних процесів на трансформацію підліткової субкультури. Перебудовуються і сфера дозвілля, і інформаційне середовище, змінюються і характеристики учбового процесу. І в зв'язку з цим сьогодні очевидна необхідність розширення самої проблематики досліджень, які повинні зачіпати в першу чергу власне змістовні аспекти користування комп'ютером.

ЛІТЕРАТУРА

1. Бабаева Ю.Д., Войскунский А.Е., Смыслова О.В. Интернет: воздействие на личность //Гуманитарные исследования в Интернете / Под ред. А.Е. Войскунского. - М., 2000. - С. 11-39.
2. Выготский Л.С. Собрание сочинений.: В 6-ти т. - М.: Педагогика, 1982-1984.
3. Короленко Ц.П. Аддиктивное поведение. Общая характеристика и закономерности развития //Обозрение психиатрии и медицинской психологии. - 1991. - №1. - С. 8-15.
4. Психология и лечение зависимого поведения /Под ред. С.Даулинга/Пер.с англ. P.P. Муртазина. - М.: Независимая фирма “Класс”, 2000. - 240с- (Библиотека психологии и психотерапии, вып. 85).
5. Психологічний довідник учителя. Книга 2. В 4 книгах /Упоряд.: В.Андрієвська/ За заг. ред. С. Максименка. - К.: Главник, 2005. -112 с. - (Психолог, інструментарій).

 
< Попередня   Наступна >

При використанні матеріалів сайту активне гіперпосилання на http://vuzlib.com обов'язкове!
Зворотний зв'язок
© 2010 www.VuzLib.com